Buğra Özer

Buğra Özer
Sergi İzle / Exhibitions

Buğra Özer 1987‘ de İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini babasının görevleri nedeniyle sırasıyla Erzurum, Kayseri ve Ankara’da tamamladı. Lise öğreniminin ilk iki yılını İzmir Maltepe Askeri Lisesinde gördükten sonra, son iki yılını Ankara Bahçelievler Deneme Lisesinde tamamladı. 2005 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde Lisans Eğitimine başladı ve 2010 yılında mezun oldu. 2011 yılında kabul edildiği Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Yüksek Lisans programını 2014 yılı Haziran ayında tamamladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik Ana Sanat Dalında Sanatta Yeterlik Programına başladı ve eğitimi süresince mezun olduğu 2018 yılına kadar seramik bölümünde Araştırma Görevlisi olarak görev yaptı. Şuan Çankırı Karatekin Üniversitesinde Dr. Öğretim Üyesi olarak akademik çalışma hayatına devam etmektedir.

He was born in Istanbul, in 1987. He completed his first two years in highschool at Maltepe Military Highschool than he complited his higschool education at Bahçelievler Deneme Highschool. He graduated from Anadolu University, Fine Arts Faculty, Ceramic Department. Than he attended to Hacettepe University Ceramic Department for M.a degree and graduated in 2013. He continue his Ph. D at Hacettepe University and he is also a Research Asistant at the same university.

Ritüel
İnanç insanoğlu için vazgeçilmez bir olgudur. Varoluşundan günümüze farklı evrimsel dönemlerde farklı inanç biçimlerine sahip olan ve günümüz insanın en yakın atasına ait ritüel merkezi olarak karşımıza çıkmaktadır ‘’Göbekli Tepe’’. On iki bin yıl öncesine ait farklı hayvan betimlemeleriyle bezeli taş sütunlardan oluşan mabet, yerleşik hayata geçmemiş atamızın, inanç uğruna inşa ettiği bu muazzam yapı ve oldukça sınırlı imkanlarla taşa işlediği figürlere hayran olmamak mümkün değildir. Bu figürler ritüellerinin bir parçası olan hayvanlar mıydı? Ya da kutsal olarak düşünülen bu merkezi koruması için yaratılan muhafızlar mı? Geçmişe ait birçok mitosta farklı hayvanlara ait güçlere ve bu güçlerle ulaşılan tanrısal olgulara duyulan hayranlık ve arzuya bakacak olursak, Göbekli Tepe’de yaratılan bu muhafızlarda göksel güçlere ulaşmak ve kutsalı korumak için hala beklemekteler…
‘’Nerede bir ulu ağaç, dikili bir taş, direk ya da kutsal bir tepe varsa, orada yeryüzünden gökyüzüne çıkan ve inen ruhlar vardır. ‘’ Joeph Campell

Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya aşağıdaki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form below.

    .

    SEÇKİLER / SELECTIONS

    ESERLER - ARTWORKS

    Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya satın al sekmesindeki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form on the Buy tab.