Adem Başpınar

Adem Başpınar
Sergi İzle / Exhibitions

Adem BAŞPINAR 1975- Malatya /Arapgir’de doğdu.

1994 İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lises’nden mezun oldu.

1999 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Neşe Erdok – Özdemir Altan Atölyesi’nden mezun oldu.

2005 İstanbul Devlet Opera ve Balesi / Realizatör (Sahne Ressamı) olarak görev yapmaktadır.

Çok sayıda yarışmalı ve karma sergilerde yer almış olan sanatçı, Beyoğlu’ndaki atölyesinde resim çalışmalarına devam etmektedir.

Ödüller:

2016- Eskişehir Valiliği ‘’Yunus Gibi‘’ Resim Yarışması, Mansiyon.

2015 – 11. Geleneksel Ümraniye Belediyesi Resim Yarışması, 1.lik ödülü.

Resmim; kişisel hayal gücümü işleyerek, kurgumun gerçekle bağdaşması zor olan durumları şaşırtıcı olaylarla harmanlamayı ister.Resmim; özgün bir atmosferi,özel gözlem alanımı ve aşkınlıklarımı vurgular.
Resmim;ait olma hissini, hareketlilik ve bulunduğu yerdeki geçiciliğini ifade etmek için figürleri genelde açık ve soyut mekanlar içerisinde kurgusal kompozisyon anlayışıyla ele alır.
Resmim; kübik formlu belli oranda deformasyona sahip figürleri, birer heykele dönüştüren mekansal etkilerle yoğurur. Hayatla ilgili her şeyi, dünyayı ve kendisini değiştirmek için sanatın her dalından ve felsefeden istifade eder.
Resmim; hayata dokunan, sıkıntılarını giderecek bazı konulara, dertlere dikkat çekecek işler üretir. insanın her halini, insanın geçtiği evreleri, inançlarını, ilahiyatını, sosyal yaşantılarını önemser.
Resmim ;insanın kendini bilmesi dünyayı, insanın ve kendisinin ne anlama geldiğini bilmesi için merak uyandırır.Geçmişteki mirası omuzlayıp, kendine has bir alan bulup ,özgün edinimler içinde sayılmayı bekler.
Sanatım ; mirası da, insan türünün geliştirdiği her yöntemi klişe olmadan ,banelliğe bulaşmadan ,yozluğa düşmeden fark yaratarak işler.Bireyi ulvi değerler içinde tutar ve insanlaştırır.
Sanatım;varoluşumla, sorgulamalarımla ilintili her meseleyi olgunlukla karşılayıp , bu çileyi çekmeye hazır dirençli bir vücut oluşturur ve zamanın geçici heveslerinden kenar tutar.
içine bırakıldığım dünyanın sınırlarını zorlayarak sonsuzluğa yayılma çabası;sanatımın oluşumunda bana rehberlik eder.
Nesnenin bilgisinden süzülerek ,büyülü imgeler penceresinden bakmayı amaçlar. Resmim ; değişik açılımlarla boya ve konu kurgusuyla zenginleşmeyi,fantastik diyarlarda gezinmeyi diler.
Mekanı ve zamanı işler onun içine hiçbir şeyi hapsetmez. Resmim; dekoratif olandan çok acıyı,yaşamı irdeler ve insanı hayali ve düşsel unsurlarla yeniden yüceltmeyi,yeniden anlamayı dener.

Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya aşağıdaki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form below.

    .

    SEÇKİLER / SELECTIONS

    ESERLER - ARTWORKS

    Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya satın al sekmesindeki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form on the Buy tab.