Ayhan Çetin

Sergi İzle / Exhibitions
Ayhan Çetin

Ayhan Çetin 1978 – Bulgaristan Kırcali Doğumlu.
1997- İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Resim Bölümü.
2001- Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü, Lisans.
2002- Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Öğretim Elemanı.
2004- Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Anasanat Dalı, Yüksek Lisans.
2011- Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü, Resim Anasanat Dalı Sanatta Yeterlik.
2014- Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü, Yardımcı Doçent.

1978 – Born in Bulgaria, of Kırcali .
1997 – Izmir Anatolian Fine Arts High School Painting Department .
2001 – Anadolu University Faculty of Fine Arts , Painting Department, License .
2004 – Anadolu University Institute of Social Sciences Department of Painting , Master .
2011 – Marmara University Institute of Fine Arts , Department of Painting Proficiency in Arts Education .
2012 – Trakya University Faculty of Fine Arts, Department of Education , Inst. Check .

AKROFOBİ
Yükseklik Korkusu (akrofobi), yüksek yerlere çıkmak, bakmak, bulunmak gibi durumlardan korkma durumudur ve bunu yaşayan kişi uçak, dağ, yüksek apartman, dönmedolap, teleferik, gibi şeylere binemez. Yükseklik korkusu, genellikle düşmekten korkma ya da boşluktan tedirgin olma diye bilinir. Ama tam da böyle değildir. Bu, esasında bir denge sorunudur. İnsanın dengesi birkaç unsur tarafından belirlenir. Görme, dokunma ve duyma. Olağan hareketler sırasında, bütün bu unsurlar kesişir. Ama olağan dışı bir harekette, değişik sinirler tarafından bu hareketle ilgili olarak beyne yollanan bilgiler çelişki yaratır. Beyin bunları yorumlamakta zorlanır.
Deyim yerindeyse beynin “kafasi karışır”. İşte insan çok yüksek bir yerde durduğu zaman, böyle bir karışıklık meydana gelir. Aşağı bakan göz, yerin uzaklığını saptayamaz ve beyne kesin bilgi yollayamaz. Halbuki, ayaklar sert bir şeyin üstünde durdukları için “yere dokunuyorum” mesajını verir. Bu iki farklı bilgi beyinde çelişki yaratır ve beyin, vücudun pozisyonunu netleştiremez. Ayhan Çetin’in resimlerinde de buna benzer bir durum algılanır. Tepe noktasından ele alınan binalar, uçak ve resimdeki imgelerle aramızdaki mesafeyi katlayan koordinatları andıran çizgiler, bakan göz ile bakılan nesne arasında bir ara boşluk yaratır. Dokunmak istediğinde kaçan, baktığında ise seni kendinden uzaklaştıran belirsiz imgelerdir bunlar. Bir mesafe sorunudur aslolan. Zaten uzağa itilmiş olan tasvir, izleyiciyi de tuval yüzeyinin uzağında bir yerlerde durmaya davet eder.

Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya aşağıdaki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form below.

    .

    SEÇKİLER / SELECTIONS

    ESERLER - ARTWORKS

    Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya satın al sekmesindeki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form on the Buy tab.