Galeri Soyut

Galeri Soyut, 1990 yılında açılmış, merkezi Ankara olan sanat galerisidir. 3 sergi salonu ile aynı anda 6 farklı sergiye ev sahipliği yapabilmektedir.
Yaklaşık 600m2’lik alanıyla Galeri Soyut, Türkiye’nin en büyük özel sanat galerilerinden biridir.
Galeri Soyut, yaklaşık 3 haftada bir gerçekleştirdiği sergiler ile yılda yaklaşık 40 sergiye ev sahipliği yapmaktadır.
Galeri Soyut, 1990 yılından bugüne ilkeli, tutarlı galericilik tavrı ve kesintisiz etkinlikleriyle, sanatçıların ve sanat izleyicilerinin uğrak yeridir.

1983 Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü, Heykel Ana Sanat Dalı mezunu Memet Subaşı’nın kuruculuğunu yaptığı Galeri Soyut, Eylül 1990’da Ankara – Kızılay’daki ilk yerinde sanatsal faaliyetlerine başladı. 29 Kasım 1993’te “93 Güzünden Esintiler” adlı sergi ile kesintisiz etkinliklerine başladı. 2005 yılının Ekim ayına kadar buradaki etkinliklerine devam etti. Daha sonra Çankaya’daki ikinci yer, 24 Kasım 2004′ de sanat ortamına katıldı. Bir süre her iki galeride de düzenli olarak etkinliklere devam edildi. 2006’dan itibaren Kızılay’daki galerinin faaliyetine son verildi. Çankaya’daki galeri mekanında ise kesintisiz etkinlikler devam etmektedir.

2011 Ekim ayından itibaren Galeri Soyut’un Çankaya’daki sergi mekanlarına yeni salonlar eklendi. “A” – “B” – “C” Salonları olarak adlandırılan mekanlarda, aynı zamanda beş kişisel sergiye kadar sergiler yapılabilmektedir. Ayrıca sergi niteliğine göre, tüm salonlar bir sanatçıya tahsis edilebilmektedir. Sergi özelliğine bağlı olarak yılda ortalama 40 kişisel veya projeli karma etkinlik gerçekleştirilebilmektedir.

Galeri Soyut, açıldığından bu yana ilkeli, saygın ve çağdaş kimliğiyle sanat ortamında yer edinmiş sanatçıların yanı sıra, gelecekte de sanat ortamında yer alacağına inandığı, özellikle genç kuşaktan yetenekli gençlere yer vermektedir. Galeri Soyut çalıştığı sanatçıların yanı sıra yeni projeli etkinliklerle genç sanatçıları destekleyerek, Ankara sanat ortamını canlı tutmayı hedeflemektedir. Düzenli olarak güncellenen web sayfası ile açılan tüm sergiler yayınlanmakta, güncel ve geçmiş sergiler, sanal ortamda izlenebilmektedir.

Galeri Soyut, sergisini yapacağı sanatçının sanat dünyasındaki yerini, yaşamı algılama, yorumlama ve sorgulama biçimini, özgün diliyle evrensel değerleri yakalamış olması gibi ölçütleri göz önünde tutar. Ayrıca toplumlararası değişim ve dönüşümlerde kültürlerin etkileşiminde, çağdaş söylemleri yakalamada, yalnız sanatçılara değil sanatçıların eylem alanları olan sanat galerilerine de önemli roller düştüğü olgusunu göz önünde tutmaktadır. Galeri Soyut bu önemli rollerden birini üstlenerek, bu olguyla ilgili sanatsal sunumlarla, insanların belleklerini canlı tutmada ve güncelleştirmede galericilerin ciddi bir katalizör rolü oynadığına inanmaktadır.

Galeri Soyut, ilkeli, tutarlı galericilik tavrı ve kesintisiz etkinlikleriyle, sanatçıların ve sanat izleyicilerinin uğrak yeridir.

Gallery Soyut founded by Memet Subaşı, graduated from Gazi University, Gazi Education Faculty of Painting Department, Sculpture Main Art Branch, 1983. It is a private art gallery which has been operating in Ankara since 1990.

Since October 2011, new halls have been added to the exhibition spaces of Gallery Soyut in Çankaya. Gallery Soyut can open 5 different solo exhibitions at the same time in places called “A” – “B” – “C” Halls. In addition, according to the exhibition, all the halls can be allocated to a single artist. Depending on the exhibition feature, an average of 40 individual or project mixed events can be performed annually. Gallery Soyut also exhibits personal or group exhibitions with Gallery’s artists abroad. In addition, since 2016, art workshops are being performed in different regions of Turkey under the name of “Artist Meetings”.

The gallery has been hosting many important exhibitions from its opening till today, having principles, respectable and contemporary identity. It is also one of the most important principles of Gallery Soyut, opening up exhibitions of especially young talented artists who are believed to be involved in the art scene in the future. The Gallery aims to keep the art scene alive by supporting young artists with new Project events as well as artists who work with Gallery Soyut.

Gallery Soyut reach a significant number of viewers with its regularly updated website (www.galerisoyut.com.tr) and, Facebook(facebook.com/galerisoyut), Instagram(instagram.com/galerisoyut), Twitter(twitter.com/galerisoyut) etc.

Prior to organizing an exhibition of a certain artist, Gallery Soyut takes into consideration the place of the artist in the art world, his approach of perception, interpretation and whether his genuine style has caught up with global values.

At the change and transformation of intercommunity, interaction of cultures and catching contemporary discourses Gallery Soyut has always taken into consideration that the phenomenon of having important roles not only the artists but also the galleries where artists’ works are displayed.

Gallery Soyut undertaking one of these important parts believes that Gallerists have serious roles to do with this phenomenon artistic presentations liven up memory of people and becoming topical.

Gallery Soyut, with its principles and the steady attitude of running galleries and continuous activities, is artists and art lovers’ attraction.