Orçun İlter

Orçun İlter
Sergi İzle / Exhibitions

1981 yılında Bursa’ da doğan sanatçı ilk ve orta öğretimini bu şehirde tamamladı. 8 yaşında pastel ve guaj boya ile yaptığı çalışmaları ile ilk kişisel sergisini açtı. Bu dönemde Thailand Büyükelçiliğinin açmış olduğu yarışmada Türkiye ikincisi olmakla birlikte eğitimi süresince bir çok yarışmada dereceler aldı. 1996 yılında şimdiki adıyla Zeki Müren Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümünü kazandı. 1999 yılına Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik bölümünde eğitimine başladı.
2002 yılından başlayarak iki yıl boyunca Anadolu Üniversitesi ve Bursa Valiliği işbirliği ile Başbakanlık programı kapsamında Bursa İnegöl ilçesi Eskikaracakaya köyünde kurulan seramik atölyesinde Mürşit Cemal Özcan ile birlikte seramik çalışmalarında bulundu.
Eğitiminin bir bölümünü 2003 yılında hocalarının tavsiyesi ve Tokyo Güzel Sanatlar Üniversitesinin (GEİDAİ) seramik bölümü daveti üzerine Prof. Fumio Shimada gözetiminde burada sürdürdü. Almış olduğu Japon disiplini ile birlikte çeşitli özel teknikler öğrendi, ilkel fırınların yapımından, özel tasarım ve üretime dair bir çok konu hakkında yaptığı eserlerin temellerini burada attı.
Bunun dışında yurt dışı ile yurt içinde bir çok sempozyuma davet edildi ve organizasyonlarda görev almasının yanı sıra müzelerde eserleri sergilendi. 2001 yılında Güney Kore ve Çin, 2003 yılında Japonya, 2004 yılında Türkiye (Eskişehir) ve 2005 yılında Meksika’ da yapılan Uluslararası Seramik Sempozyumu ve Sanat Eğitimi Değişim Sempozyumlarına katıldı. Seramik atölyeleri, seramik fabrikaları, seramik bölümleri, müzeler ve tarihi kültürlerle ilgili araştırmalarda bulundu. 2006 – 2007 yılları arasında Kula seramik atölyesinde Mustafa Kula ile birlikte çalışmalar yaptı ve ilk seramik kişisel sergisinin hazırlıklarını burada tamamladı.
2008 – 2009 yılları arasında Avustralya Sydney şehrinde İngilizce eğitimi almaya gitmesinin yanı sıra, farklı disiplinlerle ortak çalışmalar sürdürdü. Vücut boyama çalışmaları çeşitli gurup çalışmalarında fotoğraflandı. Bunun dışında film stüdyolarında bağlı olarak çalışan “Make Up” stüdyoda maske eğitimi verdi ve çeşitli çalışmalarda bulundu.
2010 yılında Amerika Birleşik Devletlerin’ de “İnternational Contemporary Masters” Uluslararası Çağdaş Sanatçılar kitabında eserleri yer aldı. Aynı sene Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından seramik atölyesi kurmak üzere Eskişehir’ e davet edildi.
2016 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik Anasanat dalında “Seramik Sanatında Görsel Anlatım Ögesi Olarak Çizgi ve Sgrafitto” tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı.
Profesyonel seramik çalışmalarını evindeki özel atölyesinde sürdürmekte ayrıca, Eskişehir Büyükşehir Belediye seramik atölyesinde yönetici ve tasarımcı olarak çalışmaktadır. Seramik çalışmaları dışında belediye bünyesinde hayata geçirilen Masal Şatosu ve Bilim Deney Merkezinde yapım aşamasında dekor amaçlı çalışmalarda bulunmuştur.
2015, 2016 ve 2018 yıllarında yapılan “Fırçanın Sırdaki İzi Sempozyumunda organizasyon kurulunda görev almıştır. İstanbul’ da bulunan Vesaire Tasarım ve Sanat galerisinde yeni ve genç yeteneklerin desteklenmesi amacıyla yapılan organizasyonlarda danışmanlık yapmaktadır.
İtalya, İsveç, Türkmenistan, Norveç, Meksika, Almanya, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’ da ki müzeler ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

He was born in Bursa in 1981. He matriculated for ceramics department entrance in faculty of Fine arts of Eskisehir Anadolu University in 1999. He participated in International Ceramics Symposium and Art Education Exchange programme which were held in South Korea and China 2001, in Japan 2003, in Turkey 2004 and in Mexico 2005. He performed in researches, exurcsions and examinations related with ceramics plants, ceramics factories, museums and ancient cultures.
In 2003 in Tokyo University of Fine Arts and Music, he made studies on Japanese primitive and modern ovens and working mechanisms, Japanese decoration techniques’ and clay lathe techniques’ within the exchange student programmed under the direction of Prof. Fumio Shimada.
He worked film studios ın Australia in 2009. He have been “international contemporary masters” in Usa .
In 2017 he finished master degree about ceramic in Fine Art Institue. in Anadolu University.
He work ın Eskişehir metropolitan municipality ceramic studio with Yılmaz Büyükerşen
There are special works of Orcun İlter chiefly in the museums Norway, Mexico, Germany, Australia, United State of America and Japan.
He work in Eskişehir Metropolitan Municipality. He opened 13 exhibition different cities in Turkey.

Ritüel
İnanç insanoğlu için vazgeçilmez bir olgudur. Varoluşundan günümüze farklı evrimsel dönemlerde farklı inanç biçimlerine sahip olan ve günümüz insanın en yakın atasına ait ritüel merkezi olarak karşımıza çıkmaktadır ‘’Göbekli Tepe’’. On iki bin yıl öncesine ait farklı hayvan betimlemeleriyle bezeli taş sütunlardan oluşan mabet, yerleşik hayata geçmemiş atamızın, inanç uğruna inşa ettiği bu muazzam yapı ve oldukça sınırlı imkanlarla taşa işlediği figürlere hayran olmamak mümkün değildir. Bu figürler ritüellerinin bir parçası olan hayvanlar mıydı? Ya da kutsal olarak düşünülen bu merkezi koruması için yaratılan muhafızlar mı? Geçmişe ait birçok mitosta farklı hayvanlara ait güçlere ve bu güçlerle ulaşılan tanrısal olgulara duyulan hayranlık ve arzuya bakacak olursak, Göbekli Tepe’de yaratılan bu muhafızlarda göksel güçlere ulaşmak ve kutsalı korumak için hala beklemekteler…
‘’Nerede bir ulu ağaç, dikili bir taş, direk ya da kutsal bir tepe varsa, orada yeryüzünden gökyüzüne çıkan ve inen ruhlar vardır. ‘’ Joeph Campell

Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya aşağıdaki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form below.

    .

    SEÇKİLER / SELECTIONS

    ESERLER - ARTWORKS

    Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya satın al sekmesindeki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form on the Buy tab.