Ömer Eken

Sergi İzle / Exhibitions
Ömer Eken

Ömer Eken 1988 yılında Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde doğdu. Diyarbakır Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2009 senesinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar fakültesi resim bölümünde eğitimine başladı. 2014 senesinde MSGSÜ’den mezun oldu. Şuan kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Ödüller:

2006- Diyarbakır Liseler Arası Tiyatro Şenliği Afiş Yarışması İkincilik Ödülü, Diyarbakır
2012- Sütçü İmam Üniversitesi 9.Resim Yarışması Başarı Ödülü, Kahramanmaraş
2012- 12. Geleneksel Deniz Ve İnsan konulu resim yarışması ‘Başarı Ödülü’
2012- Türkiye Jokey Kulübü 9. Resim Yarışması  ‘Mansiyon’ Ödülü
2012- Ahmet Merey Resim Yarışması ‘Başarı Ödülü’
2013- 1.SADA Resim Yarışması ‘Başarı Ödülü’
2013-Gaziantep Üniversitesi Desen Yarışması ‘Birincilik ödülü’

İçinde bulunduğumuz hızlı yaşam temposu, sanayileşme, elektronik icatların hayatımızın her alanına girmesi, kapalı kutular şeklinde yaptığımız mekanlara bedenimizi hapsetmemiz bizi doğadan git gide uzaklaştırıyor.

Doğaya yabancılaşan insan, doğayı bir düşman gibi görmeye ve büyük bir açgözlülükle doğadaki yaşamsal değerlere saldırmaya başlamıştır. Doğa üzerinde sınırsız hak iddia eden insan, bunun için kendiyle savaşmakta ve kendi oluşturduğu öğreti ve ahlak kavramlarıyla vicdanını rahatlatıp diğer bütün canlı ve cansız varlıklar üzerinde hakimiyet kurma hakkına sahip olduğunu düşünmektedir. Oysa havanın, suyun ve toprağın sadece kendisine değil, Varoluş içerisinde olan bütün organizmalara hizmet ettiğini ve bütün bu organizmaların fiziksel çevre faktörleriyle beraber ekosistemi oluşturduğunu unutmaktadır.

Yukarıdaki hayat görüşünden yola çıkarak eserlerini oluşturan sanatçı, beton duvarlar, demir kapılar ardında yaşayan insanla doğa arasında bir köprü görevini üstlendiğini düşünmektedir. Doğadan aldığı imgeleri plastik hassasiyetler içerisinde yorumladıktan sonra seyirciyle buluşturan sanatçı şöyle diyor; ‘’İnsanlar benim resimlerime bakarken, sadece bir serçeyi, bir yaprağı, bir dalı değil, kendilerini de görmelerini istiyorum’’

Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya aşağıdaki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form below.

    .

    SEÇKİLER / SELECTIONS

    ESERLER - ARTWORKS

    Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya satın al sekmesindeki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form on the Buy tab.