SNBA (Société Nationale des Beaux-Arts)  Türkiye Delegasyonu

« ÇOĞALMA / PROGRESSER »

10.Yıl, Çağdaş Plastik Sanatlar Sergisi

 11-14 Aralık 2014      CARROUSEL DU LOUVRE-SALLE LE NOTRE, PARIS

Fransa’nın başkenti Paris’te Çağdaş Türk Sanatı açısından önemli bir etkinlik gerçekleşti. Louvre Müzesi bünyesindeki Carrousel du Louvre / salle Le Notre salonunda, Société National des Beaux-Arts(SNBA) kurumu tarafından 11-14 Aralık tarihleri arasında, geleneksel olarak gerçekleştirilen Uluslararası Plastik Sanatlar Etkinliği’de her yıl olduğu gibi ülkemizi Türkiye Delegasyonu temsil etmiştir. Farklı sanat disiplinlerinden 1000 eserin sergilendiği, sekiz ülke delegasyonunun ve bağımsız sanatçıların katılımıyla gerçekleşen sergi, Paris’li sanatseverler tarafından büyük ilgi görmüştür.

Açılış resepsiyonunu bir konuşmasıyla onurlandıran T.C.Paris Büyükelçisi Hakkı Akil Beyefendinin, Türkiye Delegasyonunun 10.Yıl kataloğunda şu sözleri yer almaktadır; “Güzel Sanatlar Ulusal Kurumu (SNBA) tarafından bir asrı aşkın bir süredir her sene Aralık ayında gerçekleştirilen güzel sanatlar sergisi kuşkusuz bu alanda dünyadaki en önemli sanat etkinliklerinden birisi haline gelmiştir. Söz konusu sergiye ilk defa 2004 yılında dört Türk Sanatçı katılım sağlayarak,çağdaş sanatımızın yurtdışında başarıyla temsilinin öncülüğünü yapmışlardır. Her sene artarak devam eden katılımımızın bu sene kutlayacağımız 10. Yılında ülkemizin sergide her biri birbirinden başarılı 28 sanatçıyla temsil edilecek olmasının gururunu yaşıyoruz. Ayrıca, Güzel Sanatlar Ulusal Kurumu sayesinde resim, heykel ve seramik alanlarında Türk plastik sanatının en güzel örneklerini dünyanın sanat başkenti Paris’te sergileme imkanı bulmaktan ve bu şekilde son dönemde büyük gelişme gösteren çağdaş Türk sanatını dünyaya tanıtabilmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Öte yandan, son on yıl içerisinde İstanbul’un çağdaş sanat alanında uluslararası bir ilgi odağı haline geldiğini de söyleyebiliriz. Katıldığımız her sergide Delegasyon özel ödülü ve salon onur ödülü ile bireysel olarak resim ve heykel dallarında ödüller alan sanatçılarımızın bu sene de ülkemizi başarıyla temsil ettiklerine inanıyor söz konusu serginin gerçekleşmesinde emeği geçen Güzel Sanatlar Ulusal Kurumu yetkilileri ile Türkiye Delagasyonu Başkanı Nurhilal Harsa’ya en içten teşekkürlerimi sunuyorum.”
SNBA Türkiye  Delegasyonu Başkanı Nurhilal Harsa, Paris’te 10’ncu yılına giren sergi katılımlarıyla ilgili olarak; “Dünyanın önemsediği bu çağdaş sanat platformunda 10’ncu yılımızı kutluyor olmak çok anlamlı ve mutluluk vericidir. Her yıl olduğu gibi yine delegasyon olarak sergimiz hakkettiği ilgiyi görmüştür. Sorumluluklarımızın bilinciyle bu duruşumuzu devam ettireceğiz. Bu yıl “çoğalma” başlığıyla 28 sanatçı tarafından temsil edilen delegasyonumuz, aşağıdaki sanatçıların katılımıyla oluşmuştur; Ahmet Yeşil, Nurhilal Harsa, Akın Yıldırım, Ayhan Çetin, Betül Demir Karakaya, Deya  Ülker, Emre Lüle, Engin Korkmaz, Ercan Ayçiçek, Filiz Pelit, Hakan Eraslan, Hakan Esmer, Kemal Uludağ, Reyhan Abacıoğlu, Savaş Karagözlü, Selçuk Yılmaz, Serdar Leblebici, Sertap Yeğin, Adem Kipçak, Baki Bodur, Berk Arıkan, Fatma Sena Dönmez, Mehmet Yıldırım, Metin Kalkızoğlu, Mevlüt Akar, Samet Arda Selim, Selda Eren, Turgut Akarsu Türk kültürünü ve sanatını en iyi biçimde tanıtan
sanatçılarımız, 2006 yılında Ressam Serdar Leblebici’nin (Médaille de Bronze en Catégorie Peinture) RESİM DALINDA BRONZ MADALYA ile ödüllendirilmesi ve 2007 yılında grubun tek tek Delegasyon  ÖZEL ÖDÜLÜ ile ödüllendirilmesinin ardından bu yılda ödüllerle geri döndü. 2008 de delegasyon tekrar ÖZEL ÖDÜL aldı. Heykeltıraş Akın Yıldırım, (PRİX SPECİAL DU JURY 2008) Jüri Özel Ödülü, Ressam Nurhilal Harsa, (PRİX D’HONNEUR DU SALON 2008) Onur Ödülü alarak Türk sanatı adına büyük bir başarı kazanmışlardır.
Delegasyon, 2009’da Fransa’da kutlanmış olan olan “Türkiye Mevsimi” bünyesinde, “Salon”da kapsamlı bir sergi gerçekleştirdi. İstanbul Sanat Vakfının (İKSEV) sponsorluğu bize güç verdi. 2009 yılında gurubumuz tek tek Delegasyon ÖZEL ÖDÜLÜ ile ödüllendirilmiştir. Ressam Hakan Esmer( PRIX SPECİAL DU JURY 2009) Jüri Özel Ödülü, Semih Kaplan (PRIX SPECIAL DU JURY 2009) Jüri Özel Ödülü ve Selçuk Yılmaz (MEDAILLE DE ARGENT EN CATOGORIE SCULPTURE 2009) Heykel dalında Gümüş Madalya alarak Fransa’da kutlanan “Türkiye Mevsimi”nde büyük bir başarıya imza attılar, 2011 ‘de ise “20×20 ” konseptli sergimizle her sanatçıya tek tek gümüş madalya  (MADAILLE DE ARGENT) ile ödüllendirilmiştir.

Bu yıl aramıza yeni katılan  Ercan Ayçicek’in, resim dalında jüri özel ödülü (PRIX SPECIAL DU JURY) almasından dolayı mutluyuz. 2015 yılı SNBA “salon” sergisin tüm stand tasarımının ressam Serdar  Leblebici’ye verilmesi bize duyulan güvenin kanıtıdır. Daha nice özgün sergilere…“ dedi.

Türkiye Delegasyonu bünyesinde on yıldır yer alan ressam Serdar Leblebici ise, “Yol aldıkları sanat disiplini içinde nitelikli ve özgün eserleriyle kendini ispatlamış çok kıymetli sanatçı dostlarımla 10.Yıl sergimizi Paris’te sanatseverlerle paylaşıyoruz. Bizim için aslolan burada bireysel olarak yer almaktan ziyade, Çağdaş Türk Sanatçısının ve Sanatının bir kesitini temsil etmenin sorumluluğunu yaşıyor olmamızdır. Bu da bizlere ayrı bir sorumluluk yüklüyor. Çünkü burada aldığımız her olumlu tepki sonrakine olumlu yansıyor. Bugüne kadarki süreçte, farklı yıllarda, kıymetli sanatçı arkadaşlarımız bu oluşuma çok değerli katkılar sağlamıştır, kendilerine teşekkür ederim. Delegasyon olarak her yıl bu etkinliği çok önemsiyor, bir yıl öncesinden hazırlanıyor ve haklı olarak da önemseniyoruz. Hem kurum
yetkilileri hem de ilgili sanatseverlerin yorumlarından bunu net olarak anlayabiliyoruz. Açıklıkla ve samimiyetle dile getiriyorlar.Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçiliğimizin, eserlerimizin ülkemizden gelişi ve dönüşü noktasında katkısı çok büyüktür. Bu durum bizleri onurlandırıyor, teşekkürü bir borç  biliriz. Sergilerimizin doğru bir şekilde paylaşılıyor olmasında bu destek bizim için çok anlamlıdır. Türkiye Delagasyonu olarak bu sene genç sanatçı arkadaşlarımızın da katılımıyla bir çoğalma yaşıyoruz. Farklı disiplinlerde üretim yapan genç arkadaşlarımızın da bu türlü organizasyonlarda olmasını çok önemsiyoruz. Hakan Esmer’in önderliğinde bunu misyon olarak benimsedik. Sanatlarıyla ödünsüz yol alabilecekleri anlamında cesaretlenmeleri ve görecekleri ışıkla kendilerine hedef belirlemeleri adına bu tarz oluşumlarda ve organizasyonlarda yer almalarının önemi çok büyüktür. Bizler de buna katkı sağlayabiliyorsak  kendi adımıza mutlu oluruz. “ dedi.

KISAYOLLAR:

Sergideki eserleri görüntülemek için tıklayınız.

Sanatçı özel sayfalarına gitmek için tıklayınız.

ÇOĞALMA

çoğalıyorum,her nefes alışımda
çoğalıyorum,ailemle
çoğalıyorum;resmimle, heykelimle, sanatımla
çoğalıyorum,zamanı lehime çevirdikçe,renklerimle
çoğalıyorum;sevdiklerimle,dostlarımla,yüreğimle
çoğalıyorum;anne,baba,kardeş olmakla
çoğalıyorum;kızımla,anne-babamla,evlatlarla
çoğalıyorum,kadınımla
çoğalıyorum;sevdikçe,sevildikçe,seviştikçe
çoğalıyorum;çalıştıkça,gördükçe,öğrendikçe
çoğalıyorum,ölümünden sonra yaşayanlarla
çoğalıyorum,“Yurtta Sulh,Cihanda Sulh” felsefesiyle
çoğalıyorum;kültürle,miraslarımızın katmanlarında
çoğalıyorum,bir sokak kedisiyle
çoğalıyorum;çiçekle,ağaçla,kanat çırpan kelebekle
çoğalıyorum;bir narla,bir balıkla
çoğalıyorum,yalnızlığımla kalabalıklarda
çoğalıyorum,insanlığımla utanıyorum doğanın talanıyla insanlığımdan yıkılıyorum savaşlarla
çoğalıyorum;duygularımla,umudumla
çoğalıyorum;denizle,toprakla
çoğalıyorum,sımsıkı sarıldığım ilkelerimle,inançlarımla
çoğalıyorum,saygıyla…tahammülsüzüm saygısızlığa
çoğalıyorum;özenle,hassasiyetle,detayda
çoğalıyorum;okudukça,yazdıkça
çoğalıyorum; özgüvenimle, deneyimlerimle
çoğalıyorum,güvendikçe geleceğe,barışla
çoğalıyorum,verdikçe karşılıksız,hesapsız
çoğalıyorum;soluduğum havayla,içtiğim suyla,senfoniyle
çoğalıyorum,güneşin ışığıyla
çoğalıyorum,Sanat Aşkıyla
çoğaldıkça paylaşıyorum…içtenlikle
savunuyorum gücümü
çoğaldıkça çoğalıyorum…
çoğalıyorum,paylaştıkça dünyamı
mutluysak…çoğalıyorum,gökyüzündeki parlak yıldızlar kadar
çoğalıyorum,her canlının yaşam hakkını düşündüğümde
düşündükçe çoğalıyorum
çoğaldıkça düşünüyoruz,üretiyoruz
ürettikçe özgürüz
özgürce çoğalıyorsak,varız
varsak güçlüyüz…
çoğalıyorum, yaşadıkça.

Serdar Leblebici, “Yaşam Manifestosu”

Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya aşağıdaki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form below.

    .

    ESERLER - ARTWORKS

    Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya satın al sekmesindeki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form on the Buy tab.

    prs1412-01 prs1412-02 prs1412-03 prs1412-04 prs1412-05 prs1412-06 prs1412-07 prs1412-08 prs1412-09 prs1412-10 prs1412-11 prs1412-12 prs1412-13 prs1412-14 prs1412-15 prs1412-16 prs1412-17 prs1412-18 prs1412-19 prs1412-20 prs1412-21 prs1412-22 prs1412-23 prs1412-24 prs1412-25 prs1412-26 prs1412-27 prs1412-28