MUSA GÜNEY

« Katarsis-3 - Catharsis-3 »

Resim Sergisi - Painting Exhibition

 4 – 23 Kasım 2016      A Salonu

Musa Güney ” Katarsis-3 ” isimli resim sergisi ile 4-23 Kasım 2016 tarihleri arasında Galeri Soyut A Salonunda izleyicisi ile buluşuyor.

KISAYOLLAR:

Sergideki eserleri görüntülemek için tıklayınız.

Musa Güney 1974’de Artvin Yusufeli’nde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Rize’de tamamladı. 1999 yılında Erzurum Atatürk Ünv. GSF Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl İstanbul’a yerleşti ve grafik tasarım alanında bir çok firmada sanat yönetmeni olarak çalıştı. Üniversite yıllarında başlayan profesyonel resim hayatını İstanbul’da devam ettirdi. Grafik ve resim alanında 10 kişisel sergi açtı. Otuzdan fazla karma sergide yer aldı. Bu alanlarda bir çok ödüle layık görüldü. Eserleri kamu ve özel koleksiyonlarda yer aldı. DOĞUYORUM sanat grubu kurucularından olup Beyoğlu Plastik Sanatlar Derneği’nin yönetim kurulu üyeliğini ve sekreterliğini yürütmektedir.
Doğaya olan hayranlığı, resimlerinin konusunu belirlemesinde en önemli esin kaynağıdır. Resimlerinde doğayı objektif bir gerçeklik olarak değil, doğanın kendisinde bıraktığı izdüşümlerini eserlerine yansıtmaktadır. Halen İstanbul / Beyoğlu’ndaki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Musa Güney was born in Artvin, Yusufeli in 1974. He completed his primary and secondary education in Rize. He graduated from Erzurum Atatürk University Faculty of Fine Arts Graphical Design Department in 1999. He settled in Istanbul in the same year and worked as art director for many graphical design companies. He continued his professional painting career in Istanbul, which had started back in his university. He held 10 solo exhibitions on graphic design and painting and participated in more than thirty group exhibitions. His works appear in many public and private collections. He is one of the founders of DOĞU YORUM art group and still continues his board of directors membership and secretary roles in Beyoğlu Plastic Arts Association.
His admiration for nature is his most prominent inspiration in his decision process of his painting subjects. He handles nature not as an objective reality but reflects its projections on him onto his works. He still continues his works at his atelier in Istanbul /Beyoğlu.

Ressam Musa Güney  “Katarsis-3” projesiyle Galeri Soyut’a konuk oluyor. Resmin yanı sıra grafik ve fotoğraf disiplinlerinde de yetkin çalışmalara imza atan sanatçının merakla beklenen solo sergisi “Katarsis-3”ün açılışı 4 Kasım Cuma 18.00 – 20.00 saatleri arasında, Ankara Galeri Soyut / A Salonu’nda gerçekleşecek. Bu güne kadar Musa Güney çok sayıda uluslararası sanat çalıştayında yer aldı. Yurt ve yurtdışı karma ve kişisel sergilere imza attı. Önemli sanat ödüllerinin sahibi oldu. Resimleri özel ve kamu koleksiyonlarında yer alan Güney’in özgün ve soyut resim dili her zaman sanatseverler tarafından heyecanla karşılandı.

“Katarsis-3” için Nilgün Yalçınkaya şöyle değerlendirmektedir:

Gerek kullandığı renkler, gerekse doku yaratmadaki başarısı, bizlere bu üç elementin üzerinde yeniden düşünmemiz gerektiğini göstermekte son derecede başarılı olan Musa Güney’in resimlerinde; toprağın dişi, doğurgan, bereketli ve besleyiciliğini; suyun yansıma gücü ve bilgeliği, aynı zamanda soğukluk, değişkenlik ve gizliliğini; havanın içeriğinde ise ateş ve suyun birleşimini, erkeksiliğini, fikir ve muhakeme unsurlarını temsil eden bir hayat nefesi olduğunu hissetmekteyiz.

Musa Güney’in resimlerinde yeniden hayat buluşuyla birlikte, onlarsız yaşayamayacağımız bu üç elementi yeniden keşfedip; hava, su ve toprağın dokularıyla sarılıp sarmalanıyoruz…

” Yorumuyla sanatçının resimlerine giden yolu aydınlatıyor.

Habib Gerez Güney resmi için “Güzellik zaten doğada gizli, mahirlik onu ortaya çıkarabilmekte. Musa Güney işte bunu ustaca yapıyor. Çünkü o doğaya aşık ve insanın doğanın bir parçası olduğunun farkında. Farkındalık ise kendimizi hangi alanda ifade edersek edelim daha başarılı sonuçlara ulaşmamızda en büyük etken. Çünkü farkındaysak obje, nesne, figür, zaman, mekan,… ile kurduğumuz ilişki, aradaki perdeler, duvarlar kalkarak, daha samimi ve daha içselleştirdiğimiz kapılardan geçiyor.” Yorumunu yapılıyor.

“Katarsis” serisinin ilkini projelendiren Küratör Mehmet Lütfi Şen “Güney’in resimleri sevinci, acıyı, çiçegi, yagmuru, toprağı… koymuyor önümüze. Onlarla göz teması kurduğumuzda yağan yağmurun tadından ıslanıyoruz.  Resmin karşısında durduğumuzda içimizi taze toprak kokusu doluyor yada çocukluğumuzda toladığımız yabani menekşeler yeniden açıyor benliğimizde. Bazen de taploların girift boşluğunda kaybettiğimiz şeyler birikiyor ve onların yoksunluğu dolduruyor yüreğimizi. Güney bize doğayı betimlemiyor, onlara bakınca içimizdeki doğa özlemini ayaklandırıyor. Onun tablolarında hazıra konacağımız hiç bir şey yok bence. Bu tablolarda çıkacağımız yolculuk kendi bilinmezlerimize götürüyor bizi. Bu sanatsal temas başka hiç bir yapıdan edinemiyeceğimiz, içimizdeki bilinmezlerden yapılmış bir deniyim ekliyor benliğimize.”

Güney’in merakla beklenen “Katarsis” sola sergisinin üçüncüsünü sanatseverler, 23 Kasım 2016 tarihine kadar, Pazar günleri hariç her gün 10.00-19.00 saatleri arasında Gareri Soyut A Salonu’nda izleyebilecek.

The soil, on which we walk every day without realizing its presence as we step on it, actually has tremendous importance so that it makes humankind to battle for it, shed blood for it… The fact that we cannot live without water, air and soil stares in our faces. Each one of these three elements is as important and vital as each other. In the complexity of life, we fail to see and acknowledge the value of most things; just as similarly, we also very rarely manage to internalize the changes in soil, water and air; rich colors they posses and the natural art they contain. We know the reality of these vital elements but encounter them mostly as “abstract” perceptions when they are used in an art form; and in a way, Musa Güney demonstrates, with his paintings that these vital elements are “real” and they don’t lose their reality even when they are depicted in paintings…
With colors he used and his success in creating patterns, Musa Güney is very accomplished in showing us that we need to rethink on these three elements through his paintings; we feel the femininity, fertility, fruitfulness and substantiality of soil; reflection power and wisdom, coldness, variability and mystery of water; fire and water combination inside air, its masculinity, which is the breathe of life representing thought and judgment aspects.
As they come to life in Musa Güney’s paintings, we discover these three elements that we cannot live without and be embraced by air, water and soil patterns.

Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya aşağıdaki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form below.

    .

    ESERLER - ARTWORKS

    Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya satın al sekmesindeki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form on the Buy tab.

    mg1611-01 mg1611-02 mg1611-03 mg1611-04 mg1611-05 mg1611-06 mg1611-07 mg1611-08 mg1611-09 mg1611-10 mg1611-11 mg1611-12 mg1611-13 mg1611-14 mg1611-15 mg1611-16 mg1611-17 mg1611-18 mg1611-19 mg1611-20 mg1611-21 mg1611-22