Hüseyin Feyzullah

« Işığın Ruhu - The Spirit Of Light »

Resim Sergisi - Painting Exhibition

 16 Şubat – 7 Mart 2018     A Salonu

Galeri Soyut, 16 Şubat – 7 Mart 2018 tarihleri arasında Hüseyin Feyzullah’ın 2. kişisel resim sergisi “Işığın Ruhu” nu sanatseverlerle ile buluşturuyor. Hüseyin Feyzullah’ın “Işığın Ruhu” adlı sergisi 7 Mart’a kadar Galeri Soyut A salonunda görülebilir.
Gallery Soyut brings together Hüseyin Feyzullah’s 2nd solo exhibition named “The Spirit Of Light”, the dates between February 16th and March 7th with art lovers. Hüseyin Feyzullah’s exhibition called “The Spirit Of Light” can be seen at in Gallery Soyut Hall A until 7th March. 

KISAYOLLAR:

Sergideki eserleri görüntülemek için tıklayınız.

Sergiyi 3 boyutlu gezmek için tıklayınız.

Sanatçı özel sayfasına gitmek için tıklayınız.

1990 Taşkent doğumlu Hüseyin Feyzullah Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü (Lisans) ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü (Yüksek Lisans) mezunu.

Ressam Firdevsi Feyzullah Atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Seçme Sergiler:
2018 ”Işığın Ruhu / The Spirit Of Light” Galeri Soyut / A Salonu, Ankara.
2016 Bükreş Çağdaş Türk Resim Sanatından Bir Seçki, Romanya
2016 Artist 26. Uluslararası Sanat Fuarı, TÜYAP İstanbul
2015 Yeni Aralık Sergisi, Galeri Soyut Ankara
2015 Art Ankara Çağdaş Sanat Fuarı
2014 Galeri Soyut Küçük Şeyler Sergisi, Ankara
2014 Galeri Soyut Yaz Dinamikleri, Ankara
2014 Art Ankara Çağdaş Sanat Fuarı
2013 Galeri Soyut Küçük Şeyler Sergisi, Ankara
2013 ‘’Baba ve Oğulları’’ Galeri Soyut / A Salonu, Ankara.
2013 CerModern Mezunlar Sergisi, Ankara
2012 Artist 22. Uluslararası Sanat Fuarı, TÜYAP İstanbul
2011 Galeri Soyut Küçük Şeyler Sergisi, Ankara
2010 Yağmur Sanat Galerisi, Ankara

Geleneksel el sanatlarını Natürmortla işledi

‘ışığın Ruhu’ Anadolu’yu aydınlatıyor

Natürmort çalışmalarıyla bilinen sanatçı Hüseyin Feyzullah, “Işığın Ruhu” isimli sergisi ile Anadolu’nun izlerini taşıyan tablolarıyla Galeri Soyut ’ta.   16 Şubat Cuma günü açılacak sergide, sanatçının 14 tablosu sergilenecek.

Üçüncü kişisel sergisini açmaya hazırlanan sanatçı Firdevsi Feyzullah’ın oğlu Hüseyin Feyzullah,  “Işığın Ruhu” sergisi ile Anadolu kültürünü yansıtan objelerle Galeri Soyut ‘ta. Bakraç, güğüm, tel kırma, sini, kilim, kazan, tepelik gibi Anadolu kültürünün geleneksel el sanatlarının önemli motiflerini ve objelerini natürmort ile tablolarına yansıtan sanatçı, Türk kültüründeki değerlerin kaybolmaması için tarihe belge bırakıyor. Cuma günü açılacak olan sergi, 14 Mart Çarşamba gününe kadar Galeri Soyut ‘ta izlenilebilecek.

Türk kültüründe önemli bir yeri olan Şamanizm inancındaki ateşi tablolarında ışık olarak kullanan sanatçı,  tüm tablolarında kullandığı objelerin özellikle Anadolu’da üretilmiş ve zaman içinde sanat haline getirilmiş olmasına dikkat ettiğini söyledi. Feyzullah, “Kökenlerimizde Şamanizm’in izlerini görebiliyoruz. Bu Şamanlıktan yola çıkarak ateşi obje olarak tablolarımda lambaların içine koyarak kullandım. Ya da ışık yansıması olarak işledim.  Her tabloda ışığı görebileceksiniz. Bu nedenle serginin adı ‘Işığın Ruhu’.  Işığı yansıtan tüm objeler yine Anadolu’da üretilmiş eserler. Bu tablolarda yaşanmışlığı resmederken objeleri kusursuz değil de aksine izleyicide o hissi uyandırmak için objeleri kırılmış, ezilmiş ya da çizilmiş biçimlerde yaptım” diye konuştu.

“Gelecek nesillere iz bırakmak istedim”

Natürmort eserleri ile tanınan Feyzullah tablolarındaki temaya ilişkin ise, “Natürmortta kendi kültürümüzdeki objeleri kullanarak gelecek nesillere bir iz bırakmak istedim. Günümüzde birçok insan yer sofrasında büyüklerimizin kullandığı bakırdan yapılan badya, çömçe,  sini, güğüm veya kazanları bilmiyor.  Günümüzde teknolojik gelişmelerle beraber değerlerimizi unutuyoruz.  Bakır eritilip birçok biçime sokulabilir ama esas önemi kültürümüzdeki manevi değeridir.  Bu manevi değeri tablolarımda yansıtmaya çalıştım. Sergimin alt yapısını kültürümüzdeki bu objeler oluşturuyor.  Yörelerimize özgü motifleri, geleneksel el sanatlarını tablolarımda yorumlamaya devam edeceğim.  Tüm bunları natürmortla bir araya getirdim, her birinde bir yaşanmışlığı ifade ettim”  dedi.

Sanatta Batının örnek alındığını ancak kültürlerin kendi kodlarını, imgelerini sanat yoluyla ifade etmeleri gerektiğini dile getiren Feyzullah, “Kültürünü kaybeden toplumlar yozlaşmaya ya da tamamen kaybolmaya mahkumdur. Kendi kültürümüze sahip çıkmanın en güzel yolu sanattır. Anadolu birçok kültüre ev sahipliği yaptı. Sadece Türk boyları değil farklı milletlerde yaşadı. Bu zenginliğin kaybolmaması için çalışıyoruz. Sanatçılar olarak Batılı ülkeleri örnek alıyoruz. Bunu yapmak gerekiyor ancak kendi kültürümüzü de işleyerek ele almalıyız.  Ben işlediğim konularla fark yaratmaya çalışıyorum. Klasik anlayışın dışına çıkarak tamamen kendi objelerimizle yola çıkıyorum. Geleneksel el sanatlarımıza, değerlerimize, geleneklerimize önem veriyoruz ve bu anlayışı sanatta da kullanmaya uyguluyoruz” şeklinde konuştu.  – Naz Akman

Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya aşağıdaki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form below.

  .

  ESERLER - ARTWORKS

  Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya satın al sekmesindeki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form on the Buy tab.

  3D SERGİ TURU - 3D VIRTUAL TOUR

  Bu sergiyi sanki galeri mekanında gezermiş gibi bilgisayarınızdan, tabletinizden veya akıllı telefonunuzdan sanal olarak gezebilirsiniz. Galeri içinde yürüyebilir, eserleri yakından inceleyebilirsiniz. 3D Sanal tur hakkında sormak istedikleriniz için e-posta veya telefon ( 0 312 438 86 70 ) ile iletişime geçebilirsiniz.  You can visit this exhibition from your computer, tablet or smartphone as if you’re traveling through the gallery. You can walk inside the gallery and look the works closely. if you want to ask about the 3D tour you can contact us by e-mail or telephone.

  hf1802-01 hf1802-02 hf1802-03 hf1802-04 hf1802-05 hf1802-06 hf1802-07 hf1802-08 hf1802-09 hf1802-10 hf1802-11 hf1802-12 hf1802-13 hf1802-14 hf1802-15 hf1802-16 hf1802-17