Hatice Berrak ÇİÇE

« Büyülü Düşler / Magical Dreams »

Resim Sergisi - Painting Exhibition

 3 – 22 Nisan 2015      B Salonu

Üçüncü kişisel sergisini açan Hatice Berrak Çiçe’nin ‘’ Büyülü Düşler ’’ adlı sergisi 3 – 22 Nisan 2015 tarihleri arasında Galeri Soyut / B Salonu’nda izleyiciyle buluşuyor.

KISAYOLLAR:

Sergideki eserleri görüntülemek için tıklayınız.

Sergi kataloğunu incelemek için tıklayınız.

Sanatçı özel sayfasına gitmek için tıklayınız.

Hatice Berrak Çiçe 1990 yılında Mudanya’da doğdu.
2008 yılında Bursa Zeki Müren Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nden mezun oldu.
2010 – 2011 yılında İngiltere, Southampton Üniversitesi, Winchester Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde sanat eğitimini tamamladı.
2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü bitirdi.
Çeşitli kurumların açmış olduğu yarışmalarda derecelere girdi. Galeri Soyut’taki ve İngiltere’de ki kişisel sergilerinin yanı sıra birçok karma sergide yer aldı. Çiçe, sanatsal deneyimini, tekniğini ve bilgisini geliştirme amacıyla, Avrupa’nın birçok sanat ve müze merkezlerinde barok ve maniyerist ressamların çalışmalarını inceledi. Ulusal ve Uluslararası sanat çalıştaylarında ve sergilerinde yer aldı. Çalışmalarına yurtiçinde ve yurtdışında devam ettirmekte olan ÇİÇE, Galeri Soyut tarafından temsil edilmektedir.
Kişisel Sergiler:
2019 – ‘’Limon Kokusu’’ Galeri Limon Kokusu Soyut / B Salonu, Ankara.
2015 – ‘’Büyülü Düşler’’ Galeri Soyut / B Salonu, Ankara.
2013 – ‘’Tutsaklar’’Galeri Soyut / C Salonu, Ankara.
2011 – Winchester Art Galeri, İngiltere.
Ödüller:
2007 – Türk Hava Kuvvetleri Resim Yarışması Mansiyon Ödülü.
2006 – Vakıflar Genel Müdürlüğü Resim Yarışması Mansiyon Ödülü.
2005 – Vakıflar Genel Müdürlüğü Resim Yarışması Birincilik Ödülü.
2005 – Bursa Belediyesi Resim Yarışması Birincilik Ödülü.
2004 – Nilüfer Belediyesi Resim Yarışması Üçüncülük Ödülü.
2003 – Aksigorta Resim Yarışması İkincilik Ödülü.

Hatice Berrak ÇİÇE
Born in 1990 in Mudanya.
İn 2008, she graduated from the Bursa Zeki Müren Anatolian Fine Arts High School,Department of Painting
2010 – In 2011, she completed her education in Painting Department at Winchester Fine Arts Academy, Southampton University, England.
In 2012, she graduated from Hacettepe University, Faculty of Fine Arts, Department of Painting.
She entered the degrees in competitions held by various institutions. She has taken part in many group exhibitions as well as his solo exhibitions in Gallery Soyut and England. In order to improve her artistic experience, technique and knowledge she has studied the works of baroque and mannerist painters in many art and museum centers in Europe. She participated in national and international art workshops and exhibitions. ÇİÇE, which is continuing its activities at home and abroad, is represented by Gallery Soyut.
Solo Exhibitions :
2019 – ‘’Lemon Scent’’ Gallery Soyut / B Salon, Ankara.
2015 – ‘’Magical Dreams’’ Gallery Soyut / B Salon, Ankara.
2013 – ‘’Prisoners’’Gallery Soyut / C Salon, Ankara.
2011 – Winchester Art Gallery, England.
Ödüller:
2007 – Turkish Air Forces Painting Competition, Mention Prize.
2006 – General Directorate of Foundations Painting Competition, Mention Prize.
2005 – General Directorate of Foundations Painting Competition, First Prize.
2005 – Bursa Municipality Painting Competition, First Prize.
2004 – Nilüfer Municipality Painting Competition, Third Prize.
2003 – Aksigorta Painting Competition, Second Prize.

Bir eğitimci olarak öğretmenlik mesleğine başladığım 1965 yılından bu yana geçen elli yılda, beni yetiştiren ve yönlendiren öğretmenlerimden gördüğüm birikimlerle;belli bir kapasitesini keşfettiğim öğrencilerimi değerlendirmede elimden geleni yapmaya çalışırım. Öncelikle onlara güvendiğimi, onların ulusal ve uluslararası alanda başarılı olacağına inandığımı çeşitli davranışlarla, çok çeşitli örneklerle hissettirerek. Bu değerlendirmelerimde bu zamana kadar çok az yanıldığımı özellikle belirtmeliyim.

Beni yanıltmayan öğrencilerimden biridir Hatice Çiçe.

Öğrenciliğinin daha ilk yıllarından başlayarak disiplinli bir çalışma temposu içinde; çok ayrıntılı inceleme ve araştırmadan, etütden, figürden, tematik yaklaşımdan korkmadan büyük boyutlu çalışmalara girişti.Atölyemizin bir köşesi onun büyük boyutlu, disiplinle hazırlanan tuvalleri, tabloları ile dolmaya başladı. En önemli özelliği kendi kapasitesinin farkında oluşu ve bir öğrenci mantığı yerine, profesyonel sayılabilecek bir sanat tutkusu ile işine sarılmasıydı. Sanatın tutku içinde belli disiplinleri yaşamak olduğu bilinci erken gelişen gençlerimizden biri olarak da daha öğrenciliğinde çalışmalarının olumlu sonuçlarını görmeye başladı.

Her zaman, her öğrenciye, her sanat tutkununa nasip olmasını istediğimiz yurt dışı deneyimlerini daha öğrenci iken yaşadı ve sanatın ustalarını yerinde görebildiği müzeleri, sanat ve kültür odaklarını inceleme fırsatı buldu. Bu açılım onun kendine güvenini artırdığı gibi uluslararası sanatın içinde yer alma çabalarını hızlandırdı.

Batı’da sergi açmanın ne denli zor olduğunu bilenler için İngiltere’de Londra gibi bir dev kentte sergi açabilmesi onun bu çabalarının başarılı sonuçlarıdır zaten.

Jürili, seçici kurullu sergiler hepimiz için yeri ve zamanı içinde önemli aşamalar olarak değerlendirilmiştir, sanat yaşamımızda. Dünyanın her yerinde bu gibi sergilerde eserlerin beğeni toplaması önemli kriterler sayılır. Hatice Çiçe bu bağlamda pek çok jüriden geçebilen, eserleri ilgi ile izlenebilen genç bir ressamımız olarak dikkat çekmiştir. Örneğin, son Ankara Sanat Fuarında yer alan onun büyük boyutlu, çok figürlü, bütün ayrıntıları ile çok yetkin bir kimlik olarak kendini gösteren eserini izleyenleri, onların kendi aralarında yaptıkları değerlendirmeleri özellikle takip ettiğimi ve gözlemlediğimi belirteyim. Ayrıca sanatsal birikimlerine, eleştirilerine güvendiğim sanatçılarımızın da çok olumlu değerlendirmelerini eklersek bir eğitimci olarak bundan nasıl haz aldığımı özellikle vurgulamalıyım.

Geleceğimiz olarak gördüğümü, onun bütün çalışmalarını, portrelerini, sirk yaşamını,düşlerindeki fantastik yaşamını, ironi ile anlamlandırdığı palyaçolarını seyrederken bir ustayı izlercesine haz aldığımı belirtmeden geçemiyorum. Onun yaşlı palyaço portresi, yüzündeki hüzünle her zaman gözlerimin önündedir. Burada, sanatçının toplumsal sorumluluğu bağlamında, toplumsal travmaların, çeşitli devingenliklerin, bireysel ve ulusal dinamiklerin etkin olduğu bir ülkede, eserlerinde salt fotoğrafik anlatımla-fotoğrafik betimlemeyle yetinmeyişini; bununla birlikte tema, hiciv, humor, sorgucu düşünce gibi anlamlı kaygılarla   sanatsal eylem içinde olma çabalarını çok olumlu buluyorum. Böylesine sağlam bir figür ve desen altyapısına sahip olmak büyük bir kazanımdır ki çok yönlü araştırma ve betimlemede başarılı olma şansını daima açık bulunduracaktır.

Her zaman beylik, kanıksanmış bir alışkanlık gibi kullanılan “gençlerimize güveniyoruz” sözü bizim açımızdan Hatice Çiçe gibi gençlerimize içten duygularla, tam bir güvenin ifadesi anlamına gelir. Büyüklerimizin bir zamanlar bizlere güvendiği gibi biz de “Sizlere kayıtsız, şartsız güveniyoruz; geleceğimiz sizlersiniz” diyebilmenin hazzı ile…

– Prof. Hasan Pekmezci

Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya aşağıdaki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form below.

    .

    ESERLER - ARTWORKS

    Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya satın al sekmesindeki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form on the Buy tab.

    hc1504-01 hc1504-02 hc1504-03 hc1504-04 hc1504-05 hc1504-06 hc1504-07 hc1504-08 hc1504-09 hc1504-10 hc1504-11 hc1504-12 hc1504-13