Ümit Türk

Ümit Türk
Sergi İzle / Exhibitions

Ümit Türk, 1989 tarihinde Trabzon’da doğdu. İlkokul ve Lise eğitimlerini burada tamamlamış olup, 2007’de Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne girdi. 2012’de mezun olduktan sonra birçok sergide ve sanatsal organizasyonlarda yer alan Türk, Giresun Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat ve Tasarım Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine devam etmekte olup ve tez aşamasındaki çalışmalarını sürdürmektedir.

Sanat, günümüze kadar gelen zaman çerçevesi içeresinde, birçok anlamda ve farklı niteliklerde karşımıza çıkmaktadır. Bu nitelikler devlet şekline, dine, siyasete ve kaygılara göre nesilden nesle şekil alır ve değişir; kendine farklı yollar bularak her zaman varlığını sürdürür. Resim sanatını ele aldığımızda, bulunduğumuz dönemde resim sanatı hakkında sözler geride kalmış ve resim yapma eylemi durmuş olsa, toplum, resim sanatının eksikliğini ne kadar hisseder, insan yaşamında nasıl değişiklikler olur sorusunun cevabı aslında çağdaş resim sanatının varoluş nedenini bizlere söyler. Sanat eylemi bir uğraştır ve bu uğraş aslında zihnin soyut enerjisidir. Bu enerjiyi somutlaştırıp izleyiciyle köprü kuran birey sanatçıdır. Bu bağlamda Türk, çalışmalarında nesne olarak manzara ve insanı ele alarak ‘’zaman ve değişim’’ sürecini inceleyerek hareketin oluşturduğu güçlü etkiyi soyutlaştırır. Nesneleri, öznel dünyasıyla bir sürece sokarak yaratı ürünlerini oluşturarak resimlerine aktarır. Değişen formları ve zamanı ele alan sanatçı, varoluştan bu yana oluşan değişim çeşitliliklerinin, izleyici üzerindeki fikir çatallaşmasını ve gelecek öngörülerini tetiklemesini amaç haline getirir.

Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya aşağıdaki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form below.

    .

    SEÇKİLER / SELECTIONS

    ESERLER - ARTWORKS

    Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya satın al sekmesindeki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form on the Buy tab.