Emre Lüle

Sergi İzle / Exhibitions
Emre Lüle

Emre Lüle 1982 yılında Ankara’da doğdu. 2006 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grak Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite yıllarından itibaren endüstriyel tasarım üzerine yoğunlaştı ve üniversite sonrasında da bu alanda çalışmalarına devam etti. 2007 yılında Hamburg’da Mankiewicz’de boya teknikleri eğitimi aldı. Türkiye’ye döndükten sonra baba mesleği olan plastik enjeksiyon ve farklı resim teknikleri üzerine araştırmalar ve çalışmalar yaptı.

2011 yılında hiçbir esinlenme olmadan kendi keşfettiği ve geliştirdiği bu tekniğe Sanat Eleştirmeni SEZER AYKAN Emre Lüle’nin, sadece kendine mahsus bu sanatının sanat dünyasına yeni bir “ekol” katacağına inandığı için, bu ekole bir isim bulmaya çalışır. Sanat tarihinde, yeni sanat akımlarını algılayanlar, genelde, sanat eleştirmenleri ve sanat dergileri editörleri: Fransız sanat eleştirmeni Louis Vauxcelles, “Fauvism” ve “Cubism” isimlerinin yaratıcısı; Louis Leroy, “İmpressionism’i” ileri sürmüş; İngiliz sanat eleştirmeni Roger Fry, “Postimpressionism” ekolünü adlandırmış; Amerikan sanat eleştirmeni Harold Rosenberg, ressam Jackson Pollock’un sanatının “Action Painting” olarak anılmasını ileri sürmüş; Alfred Barr, V. Kandinsky’nin sanatını,“Abstract Expressionism” ekol adıyla sanat tarihine kaydettirmiş. Sezer Aykan da bir Türk sanat eleştirmeni olarak, “değerli bir Türk sanatçısı olan Emre Lüle’nin kendisine mahsus, bu güçlü ve değişik sanat anlayışının, bir ekol özelliklerine sahip olması nedeniyle, “Poli-plastisizm (Poly-plasticism)” olarak anılmasını ileri sürmüştür. Buradaki “plastik” sözcüğü hem plastik maddesinin hem de “plastik sanatların (resim, heykel)” yerini tutuyor. Dolayısıyla, bu yapıtlara da “Poly-plastic artwork” denmeli; Türkçesi: “İçiçe plastik sanat eseri (yapıtı)” ya da “İçiçe plastik duvar heykeli” olmalı.” demiştir.

Emre Lüle was born in Ankara in1982. He is graduated from Bilkent University Faculty of Fine Arts Graphic Design Department in 2006. Since the university years, he is concentrated on the industrial design and after the graduation, he continued to work in this held. He got painting techniques training in Mankiewicz, Hamburg on 2007. After he returned to Turkey, he worked regarding the plastic injection and new painting techniques.

Emre Lüle sanat anlayışı olarak izleyiciyi şaşırtmayı hedefliyor. Yağlı boya, sulu boya ve kolaj gibi yaygın tekniklerin ötesine geçip daha güncel malzemeler ve özellikle sanayide kullanılan kimyası birbiri ile örtüşen ürünleri bir araya getirmeyi hedefliyor. Bunu yaparken çocukluk yıllarından beri plastik sanayi içinde büyümesi, Almanya’da almış olduğu endüstriyel boya uygulama ve uygunluk eğitimi ve Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik tasarım lisans eğitimi önem arz ediyor.

Emre Lüle, tuval olarak plastik kullanıyor. Bilindiği gibi, bir “polimer” olan plastiğin birçok çeşidi bulunuyor; ticarette, bunlara, Plexiglass, Vitroflex, Acrylite, Oroglass, Lucite gibi isimler verilmiş, ve daha çok, endüstriyel ürünler üretilmesinde kullanılıyorlar; saydam, mat, opak olanları var. Emre Lüle, saydam türde “Polimetil Akrilat”, “Poli-karbonat”, “Polimetil Metakrilat(PMMA)” kullanıyor. Bu malzemeleri, çeşitli tekniklerle şekillendiriyor, akrilik boyayla (yağlı boya da geçerli) çeşitli tekniklerle boyuyor, yüzlerce ve büyük boyutlar için binlerce parçanın renk, biçim, ve derinlik değerlendirerek sentezini yapıyor; bunları, tercihen kurutulmuş kavak ağacından seçtiği bir arkalık üstüne, gizlenmiş ya da görünür vidalar ve saydam ve çok güçlü endüstriyel zamklarla çok dayanıklı bir şekilde tespit ediyor. Bu eserleri, resim gibi, duvarda sergiliyor; ama, fiziki olarak üç boyutlu olduklarından, bunlara “duvar heykelleri” demek gerekiyor. “Janr” açısından, peyzajlar, portreler, natürmortlar, figüratif görüntüler yaratmış; tüm bunlarda, çeşitli sanat ekollerinin uygulandığını görüyoruz: Fovizm, Abstrak Ekspresyonizm, İmpresyonizm, Dada, Sürrealizm gibi. Plastiğin özellikleri nedeniyle, Emre Lüle’ nin eserleri, her yönde yansıyan, kırılan, ve abzorbe edilen bir ışık banyosu yaşıyor ve yaşatıyor. Şekiller, renkler, girinti-veçıkıntılar, ışık-ve-karanlık ve bunların tonları, çok kompleks bir “yazboz bilmecesi(jigsaw puzzle)” gibi, izleyeni oyalıyor, onları kendi içine çekiyor, ve onlara çok farklı ve zevkli bir sanatsal deneyim yaşatıyor.

2011 yılında hiçbir esinlenme olmadan kendi keşfettiği ve geliştirdiği bu tekniğe Sanat Eleştirmeni SEZER AYKAN Emre Lüle’nin, sadece kendine mahsus bu sanatının sanat dünyasına yeni bir “ekol” katacağına inandığı için, bu ekole bir isim bulmaya çalışır. Sanat tarihinde, yeni sanat akımlarını algılayanlar, genelde, sanat eleştirmenleri ve sanat dergileri editörleri: Fransız sanat eleştirmeni Louis Vauxcelles, “Fauvism” ve “Cubism” isimlerinin yaratıcısı; Louis Leroy, “İmpressionism’i” ileri sürmüş; İngiliz sanat eleştirmeni Roger Fry, “Postimpressionism” ekolünü adlandırmış; Amerikan sanat eleştirmeni Harold Rosenberg, ressam Jackson Pollock’un sanatının “Action Painting” olarak anılmasını ileri sürmüş; Alfred Barr, V. Kandinsky’nin sanatını, “Abstract Expressionism” ekol adıyla sanat tarihine kaydettirmiş. Sezer Aykan da bir Türk sanat eleştirmeni olarak, “değerli bir Türk sanatçısı olan Emre Lüle’nin kendisine mahsus, bu güçlü ve değişik sanat anlayışının, bir ekol özelliklerine sahip olması nedeniyle, “Poli-plastisizm (Poly-plasticism)” olarak anılmasını ileri sürmüştür. Buradaki “plastik” sözcüğü hem plastik maddesinin hem de “plastik sanatların (resim, heykel)” yerini tutuyor. Dolayısıyla, bu yapıtlara da “Poly-plastic artwork” denmeli; Türkçesi: “İçiçe plastik sanat eseri (yapıtı)” ya da “İçiçe plastik duvar heykeli” olmalı.” demiştir.

2014 yılı Aralık ayında Fransız “Societe National Des Beaux-Arts” (SNBA) “Ulusal Güzel Sanatlar Kurumu”nun her yıl Louvre Müzesi Carrousel du Louvre’de düzenlediği “Uluslararası Geleneksel Plastik Sanatlar Sergisi”nde UNESCO Direktörü Yolanda Neff Emre Lüle’nin çalışmalarını ve bu tarzda çalışmaları ilk defa gördüklerini ve özgün olduklarını ifade etmişlerdir.

Emre Lüle’nin eserleri Başta Cumhurbaşkanlığı Sanat Koleksiyonu olmak üzere kurumsal ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya aşağıdaki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form below.

    .

    SEÇKİLER / SELECTIONS

    ESERLER - ARTWORKS

    Aşağıdaki görsellere tıklayarak büyütebilirsiniz. Eser hakkında detaylı bilgi almak için, görselin altında yer alan eser kodunu (örn:sy1810-13) belirterek bizimle e-posta (galerisoyut@gmail.com), telefon (0312 438 86 70), whatsapp (0532 550 99 94) veya satın al sekmesindeki formu kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Click on the thumbnails below to enlarge it. You can contact us by e-mail, phone or using the form on the Buy tab.